Charakterystyczną formą aktywności zuchów jest zabawa w kogoś lub w coś – realizowana zespołowo przez zdobywanie sprawności oraz podczas zbiórek pojedynczych gromady. Animatorem zabawy jest wódz zuchowy – drużynowa lub drużynowy.

IMG_5669
Zuchy obowiązuje Prawo:
1. Zuch kocha Boga i Polskę
2. Zuch jest dzielny
3. Zuch mówi prawdę
4. Zuch pamięta o swoich obowiązkach
5. Wszystkim jest z zuchem dobrze
6. Zuch stara się być coraz lepszy

 

i Obietnica Zucha
„Obiecuję być dobrym zuchem, zawsze przestrzegać Prawa Zucha”.
Zuchy pracują w małych grupach zwanych szóstkami. Zuchy bawią się wspólnie w kogoś lub w coś podczas zbiórek czy wyjazdów. Zdobywają wtedy sprawności zespołowe. Zuchy zdobywają również sprawności indywidualne i gwiazdki (I gwiazdka – zuch ochoczy, II gwiazdka – zuch sprawny, III gwiazdka – zuch gospodarny). Indywidualnie zuch pracuje na zbiórkach, w domu i w szkole.

Gromada zuchowa pracuje całością w formie systematycznych zbiórek. Szóstki nie organizują samodzielnych zbiórek, podział na szóstki funkcjonuje jedynie podczas zbiórki gromady. Charakterystycznym elementem zbiórek gromady jest krąg rady. Tu zapadają decyzje dotyczące życia gromady, rozstrzygane są wszelkie sytuacje konfliktowe. Każde dziecko ma wówczas prawo głosu. Drużynowy jest wodzem w zabawie, inspiruje ją, koordynuje jej przebieg, ale też aktywnie w niej uczestniczy. Latem zuchy wyjeżdżają na kolonię zuchową.

Na podstawie Uchwały nr 24/XXXII Rady Naczelnej ZHP z dnia 1 marca 2003 r. w sprawie opisu metodyk poszczególnych grup.

REFERAT ZUCHOWY

ref_zuchowy

SKŁAD REFERATU:

Kierownik Referatu:

phm. Ewa Nowicka – Hufiec Środa Wielkopolska

Członkowie:

hm. Aleksandra Nowak – Hufiec Kalisz

phm. Michalina Gertych – Hufiec Wschowa

phm. Weronika Wrońska – Hufiec Szamotuły

pwd. Miłosz Pawlak – Hufiec Kalisz

 
phm. Krzysztof Jarocki – Hufiec Poznań Śródmieście
 

Pracę Referatu wspiera:

phm. Marta Barejko – Hufiec Poznań Śródmieście

CZYM ZAJMUJE SIĘ REFERAT?

Referat Zuchowy Chorągwi Wielkopolskiej zajmuje się wsparciem metodyczno-programowym namiestników zuchowych i kadry gromad. Opracowuje propozycje programowe i promuje je oraz przygotowuje imprezę kierowaną do kadry zuchowej, czyli warsztaty SZLIF. Referat chce wspierać i motywować środowiska, odpowiadając na realne potrzeby, dlaczego zaprasza do kontaktu:
 
Część członków referatu jest stale odpowiedzialna za niektóre zadania. Jeśli masz problem, potrzebujesz pomocy, wsparcia, inspiracji, to możesz odezwać się do konkretnych członków referatu lub skontaktować się z nami za pomocą wyżej wymienionych kanałów komunikacji.
Wsparcie kształceniowe - phm. Weronika Wrońska
 
Twoi ludzie potrzebują Kursu Drużynowych Zuchowych? Chcesz zorganizować warsztaty? Nie wiesz, jak można kształcić się w metodyce zuchowej? Ikacz pomoże Wam znaleźć kurs, prześle pomocne materiały, zorganizuje prowadzących zajęcia na Wasze warsztaty.
 
Wsparcie programowe - phm. Michalina Gertych 
 
Twoje środowisko ma zorganizować hufcową imprezę dla zuchów, a nigdy tego nie robiliście? Nie orientujecie się w propozycjach programowych? Michalina podpowie Wam, co jest niezbędne, by program zuchowy był wszechstronnie rozwijający i udostępni pomocne propozycje programowe.
 
Wsparcie promocyjne - pwd. Miłosz Pawlak
 
W Twoim hufcu nie ma nikogo, kto potrafi zaplanować działania promocyjne? Nie wiesz, jak promować skutecznie? Chcesz wypromować swoje wydarzenie naszymi kanałami? Miłosz zainspiruje Cię narzędziami promocyjnymi, pomoże zaplanować promocję, udostępni Twoją akcję, gdzie trzeba.
 
Kierowniczka referatu - phm. Ewa Nowicka 
Masz inny problem, który nie odpowiada żadnemu zadaniu przypisanemu do członków referatu? Twój pomysł jest na tyle nieszablonowy, że nie wiesz gdzie go przypisać? A może Twoje środowisko chce współorganizować Zlot Zuchów Wielkopolskich? Ewa wesprze Cię we wszystkim, o co poprosisz lub przekieruje do odpowiedniej osoby.
TERMINARZ DZIAŁAŃ:

Szlif - warsztaty zuchmistrzowskie 17 maja 19 maja
- - -
PRZYDATNE LINKI
Fanpage referatu:
https://www.facebook.com/zuchywlkp
Fanpage kursu drużynowych
https://www.facebook.com/mobybla
„Zuchowe wieści”
Archiwum

WAŻNE AKTUALNOŚCI:

 Pojawią się wkrótce! 🙂