XIII Rajdo-biwak „Szlakiem Powstańców Wielkopolskich”

Od 8 do 10 marca 2019r. w Nowych Skalmierzycach odbyła się XIII edycja Rajdo-biwaku „Szlakiem Powstańców Wielkopolskich” przygotowana przez harcerzy ze Szczepu ZHP „Granica” im. Powstańców Wielkopolskich z Nowych Skalmierzyc należących do Hufca ZHP Kalisz. Była to edycja wyjątkowa, bo pod patronatem honorowym zarówno  Burmistrza Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce Pana Jerzego Łukasza Walczaka jak i Chorągwi Wielkopolskiej ZHP im. Powstańców Wielkopolskich.  Rajdo – Biwak jest to cykliczna impreza harcerska upamiętniająca wydarzenia sprzed 100 lat – z Powstania Wielkopolskiego 1918-1919. Nowe Skalmierzyce w jeden weekend w roku zamieniają się w powstańcze miasteczko, na ulicach którego można spotkać grupy powstańców, patrole niemieckie i przypadkowych klimatycznych przechodniów. Z roku na rok spotyka się z coraz większym zainteresowaniem wśród harcerzy – w tym roku po raz pierwszy zyskała miano imprezy chorągwianej!

Na tegoroczną edycje Rajdo – Biwaku przyjechało 17 patroli. Oto oni:

 1. Patrol Republiki Ostrowskiej – Hufiec Ostrów Wielkopolski
  2. Granat – Hufiec Ziemi Ostrzeszowskiej
  3. Morro – Hufiec Ziemi Ostrzeszowskiej
  4. Team Vasyl – Hufiec Kępno
  5. Commando – Hufiec Poznań Wilda
  6. 1 Pluton Jarocińskich Kompanii Lotnych – Hufiec Jarocin
  7. Spalone podpłomyki – Hufiec Kalisz
  8. Sami z siebie – Hufiec Kalisz
  9. Motta satino – Hufiec Kutno
  10. Kabanoski z małej wioski – Hufiec Kalisz
  11. Olkamakualel – Hufiec Kalisz
  12. Powstańcze Wróble – Hufiec Kalisz
  13. Feniksy – Hufiec Kalisz
  14. Gustowny Patrol Wszechobecnej Miłości – Hufiec Leszno
  15. NIEWIEDZA KIELCE – Hufiec Kielce Miasto
  16. KROKODYLE – Hufiec Wschowa
  17. Dej luńt klamsztula – Hufiec Trzemeszno

Ale zacznijmy od początku. W piątek od godziny 17 do Szkoły Podstawowej im. Polskich Noblistów w Nowych Skalmierzycach, a w zasadzie do Kamienicy przy ul. Kaliskiej 52, którą szkoła stała się na czas biwaku, zaczęły przyjeżdżać patrole. W biurze Kamienicy odbierali klucze do swoich pokoi, w których szykowali się do 9. Międzynarodowego Dnia Kobiet, podczas którego odbył się pokaz mody z tamtego okresu przygotowany przez uczestników przebranych w rewelacyjne stroje oraz potańcówka. Po wieczornych zabawach nadszedł czas na apel, który oficjalnie, rozkazem L1/2019, rozpoczął XIII Rajdo-Biwak.

W sobotę o godzinie 8:30 pierwsze patrole ruszyły na trasę gry, której tematem było właśnie Powstanie Wielkopolskie. Mieli do przejścia trasę składającą się z 19 punktów, na których czekały na nich przeróżne zadania. Na początku przygody spotkali Gazeciarza, który wprowadzał w grę oraz przekazywał informację historyczne o mieście i kierował na dalsze punkty. Kolejne punkty to między innymi Pucybut, który polecił patrolom doniesienie dziennika oraz osprzętu do Dowództwa i nie dać się przy okazji złapać patrolom niemieckim chodzącym po mieście. W Dowództwie przekazywali zdobyte rzeczy oraz składali Przysięgę Wierności. Tutaj dostawali dalsze rozkazy takie jak przejęcie dokumentów, zdobytych przez łącznika, którego niestety porwali Niemcy oraz udanie się na szkolenie. Patrole miały okazję nauki posługiwania się bronią, posługiwali się tajnymi szyframi, odbijali jeńców po wcześniejszym obmyśleniu taktyki jak najłatwiej się tam dostać i gdzie zdobyć potrzebne rzeczy. Tworzyli banery propagandowe, dostarczali leki do szpitala polowego, nagrywali audycję radiową, która miała namawiać do wzięcia udziału w powstaniu, ruszali także w niebezpieczną drogę w ślad za patrolem niemieckim, który miał ważne dokumenty.

– To był naprawdę wyczerpujący czas dla naszych uczestników, pełen wrażeń, emocji, śmiechu, łez. Łącznie, wszyscy przeszli ponad 1400km! Wykazali się niesamowitą odwagą, sprytem i chęcią do współpracy i pomocy! To czysta przyjemność przygotowywać dla nich taki rajd! – opowiadają organizatorzy imprezy.

Po udanej grze, patrole udawały się do Kamienicy na zasłużony obiad i odpoczynek. Po nabraniu sił przemaszerowali w szyku pod Pomnik Powstańców Wielkopolskich. Zespół reprezentacyjny Szczepu, pod dowódzctwem pwd. Łukasza Kosteckiego, przygotował specjalny apel, odbyło się złożenie kwiatów oraz zniczy. Wisienką na torcie była Gala rozdania statuetek Profil Paderewskiego przygotowana przez hm. Aleksandrę Nowak, która odbywała się w Starym Kinie. Dh. Aleksandra Szmyt i dh Olgierd Nowak wspaniale poprowadzili Galę. Odbył się klimatyczny pokaz taneczny w wykonaniu grupy „Dance Obsession” z MDK w Ostrowie Wielkopolskich oraz pianistyczny koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Pana Piotra Kuliga. Nie mogło zabraknąć przemówień zaproszonych gości: Pana Burmistrza Jerzego Łukasza Walczaka, hm. Tomasza Kujaczyńskiego – Komendanta Chorągwi Wielkopolskiej ZHP oraz hm. Mariana Maćkowiaka – Komendanta Hufca ZHP Kalisz. Głos zabrali również pwd. Ada Szmyt – Komendant tegorocznej edycji oraz phm. Jakub Nowak – Komendant Szczepu ZHP „Granica”, który mianował dh. Adę swoim zastępcą – co było wielką niespodzianką dla Niej samej oraz dla wszystkich zgromadzonych.  Uczestnicy, mieszkańcy oraz zaproszeni goście poznali zwycięzców 5 różnych kategorii: Znakomite aktorstwo, Mistrzowie współpracy, Najchytrzejsi z chytrych, Najlepszy strój i oczywiście Zwycięzcy XIII edycji. Nagrody wręczyła phm. Kinga Pelec – Zastępca Komendanta Chorągwi Wielkopolskiej ZHP.

Zwycięzcami w poszczególnych kategoriach zostali:
W kategorii “Znakomite aktorstwo”
Patrol Granat – Hufiec Ziemi Ostrzeszowskiej

W kategorii “Najchytrzejsi z chytrych”
Patrol Feniksy – Hufiec Kalisz

W kategorii “Mistrzowie współpracy”
Patrol Commando – Hufiec Poznań Wilda

W kategorii “Najlepszy strój”
Patrol Republiki Ostrowskiej – Hufiec Ostrów Wielkopolski

W kategorii “Zwycięzcy XIII Rajdo – Biwaku „Szlakiem Powstańców Wielkopolskich”
1 Pluton Jarocińskich Kompanii Lotnych – Hufiec Jarocin

Po części oficjalnej uczestnicy Rajdo-Biwaku wrócili do szkoły na poczęstunek, a rodzice wraz z delegatami Chorągwi Wielkopolskiej udali się na uroczyste spotkanie Koła Przyjaciół Harcerstwa, do którego dołączenia harcerze zapraszają wszystkich sympatyków harcerstwa.

W niedziele odbył się apel kończący, rozkazem L2/2019, XIII Rajdo-biwak „Szlakiem Powstańców Wielkopolskich”, a po nim wszyscy uczestnicy wyczerpani, ale szczęśliwi wrócili do domów. Każdy wyjechał ze Skalmierzyc ze wspaniałymi pamiątkami: śpiewnikiem „Krawężnik” opracowanym na potrzeby Szczepu i specjalnie wydanym dla uczestników, złotą, z okazji 100. rocznicy zakończenia Powstania, plakietką okolicznościową i innymi gadżetami m.in. długopisami, smyczami.
– Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w organizację kolejnej edycji Rajdo-Biwaku. Bez Waszej pomocy nie udałoby się zorganizować tak świetnego przedsięwzięcia. Dziękujemy Panu Burmistrzowi Jerzemu Łukaszowi Walczakowi za wsparcie naszej inicjatywy oraz Pani Teresie Kiełbik – Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Polskich Noblistów w Nowych Skalmierzycach za udzielenie nam po raz kolejny szkoły. Dziękujemy sponsorom i partnerom naszej imprezy. Dziękujemy członkom Szczepu za nieocenioną pomoc organizacyjną. Dziękujemy rodzicom i członkom Szczepowego Koła Przyjaciół Harcerstwa za zaangażowane w akcję, przygotowanie wypieków i częstowanie naszych bohaterów ciepłą herbatą i kanapkami na trasie rajdu! Dziękujemy mieszkańcom z Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce za każdy uśmiech i ciepłe słowo. Jesteście wspaniali! Mam nadzieję, do zobaczenia w przyszłym roku! – dodaje pwd. Ada Szmyt.

 

Tekst:  Gabriela John