Harcerska służba w czasie obchodów 1050 rocznicy Chrztu Polski

Zapraszamy do wzięcia udziału w kulminacyjnym wydarzeniu obchodów 1050 rocznicy Chrztu Polski na poznańskim stadionie w dniu 16. kwietnia 2016 roku.

Organizatorzy oraz Chorągiew Wielkopolska ZHP zapraszają wszystkich harcerzy starszych (od 16. roku życia), wędrowników i instruktorów do wzięcia udziału w tym spotkaniu. Jest to jedyna szansa by przeżyć to spotkanie w najbardziej typowy dla nas sposób – poprzez pełnienie harcerskiej białej służby.

W roku 966 Książę Mieszko I przyjął chrzest co dało początek historii naszego narodu, odtąd wszystko zaczęło się zmieniać w Państwie Polan: zwyczaje, obyczaje, kultura, nauka, polityka, ludzie, naród, społeczeństwo, Kościół. Książę Mieszko tym samym wprowadził swoich rodaków w świat kultury łacińskiej i uczynił ich obywatelami wspólnoty ludów europejskich. Jego chrzcielnica stała się kolebką rodzącego się narodu, pozostając znakiem budującym jego tożsamość. 1050 lat historii państwa Polskiego i Kościoła na naszych ziemiach to wielkie dziedzictwo, które chcemy na nowo odkrywać i rozwijać.

W czasie tego wyjątkowego jubileuszu spotkajmy się wraz z 30 tysiącami uczestników na INEA Stadion w Poznaniu, 16 kwietnia 2016 roku pod hasłem „Gdzie chrzest tam nadzieja”, aby dziękować Bogu, razem cieszyć się, świętować i pełnić naszą harcerską służbę.

W programie przewidziano nabożeństwo uwielbienia i Mszę świętą celebrowaną przez legata papieża Franciszka. Całe spotkanie poprowadzi Pan Radosław Pazura wraz z małżonką. Spotkanie uświetni 1050-osobowy chór i orkiestra prowadzony przez muzyka i kompozytora Leopolda Twardowskiego, który zaprosił swoich przyjaciół z całej Polski, między innymi Natalię Niemen, Robert Friedricha Litzę z Arką Noego, rodzinę Pospieszalskich. Jubileuszowe Świętowanie na INEA Stadion to celebracje liturgiczne skoncentrowane na obrzędach chrzcielnych połączone ze świadectwami i uwielbieniem Boga. W tej celebracji wezmą udział przedstawiciele młodzieży wszystkich diecezji w Polsce, którzy przyjadą z relikwiami świętych, abyśmy wraz z polskimi świętymi mogli Bogu dziękować za dar chrztu.

Druga część Jubileuszowego Świętowania na INEA Stadion adresowana jest do wszystkich, którym bliska jest ponadtysiącletnia historia Polski, dorobek wielu pokoleń Polaków, także do tych, którzy nie będąc osobami wierzącymi podzielają uniwersalne wartości chrześcijańskie i zainteresowani są uczestnictwem w artystycznym wydarzeniu na najwyższym poziomie. Teatr Muzyczny w Poznaniu przygotował kulminacyjny Koncert Jubileuszowy, zamykający centralne uroczystości. Zapraszamy na plenerowe wykonanie musicalu wszechczasów – „Jesus Christ Superstar” w doborowej obsadzie solistów i muzyków.